Świece japońskie – wisielec

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Świece japońskie – wisielec

Wisielec jest świecą o identycznym jak młot kształcie, ale o zupełnie innej wymowie. Jeśli pojawi się na mocno wykupionym rynku w trendzie wzrostowym, jest sygnałem jego odwrócenia.

wisielec

 Rys. Wisielec.

Jednak z decyzją inwestycyjną należy poczekać przynajmniej do następnej sesji ze względu na wzrostowy charakter świecy. W pierwszej części sesji „niedźwiedzie” doprowadzają do silnych spadków, jednak pod koniec sesji „byki” wyciągają cenę na wcześniejsze poziomy. Świadczy to o istnieniu na rynku sił zdolnych do spowodowania wzrostów.

wisielec 3

Rys. Wisielec w trendzie wzrostowym.

Wybicie się cen powyżej korpusu wisielca neguje spadkowy charakter tej formacji, ponieważ inwestorzy, którzy kupowali na zamknięciu osiągają zyski i nie mają powodu do zamykania pozycji.

wisielec 1

Rys. Wisielec jako linia oporu w trendzie wzrostowym.

Jeśli próby wybicia cen ponad linie wisielca będą nieudane i na kolejnych sesjach ceny spadną poniżej korpusu, istnieje potencjał do dalszych spadków. Wszyscy inwestorzy, którzy kupowali na zamknięciu będą tracić pieniądze, a więc będą skłonni do zamykania swoich pozycji pogłębiając spadki.

wisielec 2

Rys. Wisielec w obszarze oporu.

Silną pesymistyczną wymowę ma także formacja wisielca, jeżeli pojawia się w obszarze oporu. Na wykresie widzimy nieudane podjęcia prób wybicia cen poza linię trendu spadkowego, w wyniku których powstał między innymi wisielec.