Świece japońskie – szpulki

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Świece japońskie – szpulki

Świece o małym korpusie zwane szpulkami są wyrazem niezdecydowania rynku, świadczą o tym, że siły podaży i popytu są zrównoważone.

szpulka biała
szpulka czarna

Rys. Szpulki.

Znaczenie szpulki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych zależy od miejsca, w którym ona występuje.

szpulki

Rys. Szpulki w trendzie wzrostowym.

szpulki 2

Rys. Szpulki w trendzie spadkowym.

Jeżeli szpulka występuje w trendzie i trend ten jest dalej kontynuowany, szpulki nie mają istotnego znaczenia. Natomiast wzrasta rola szpulki występującej po silnych wzrostach lub spadkach. Może to świadczyć o wyczerpującej się sile „byków” (niedźwiedzi) do kontynuacji trendu.

szpulka na niskim poziomie

Rys. Szpulka na niskim poziomie cenowym i znaczny wzrost wolumenu obrotów. Akumulacja.

Ważnym elementem podczas analizy szpulek jest wolumen obrotów. Jego znaczny wzrost na niskim poziomie cenowym świadczy o akumulacji. Wszystko co „niedźwiedzie” rzuciły na sprzedaż jest akumulowane przez „byki”. Jest to sesja, podczas której wytrawni inwestorzy skupują instrument finansowy od tych, którzy w panice próbują wyjść z rynku. Bardzo często faza akumulacji staje się punktem zwrotnym w trendzie spadkowym, a najniższy punkt szpulki linią wsparcia.

szpulka na wysokim poziomie

Rys. Szpulka na wysokim poziomie cenowym i znaczny wzrost wolumenu obrotów. Dystrybucja.

Jeżeli do wysokiego wzrostu wolumenu przy niewielkiej zmianie cen dochodzi na wysokim poziomie cenowym, mówimy o dystrybucji. Faza dystrybucji staje się często punktem zwrotnym trendu wzrostowego, a najwyższy punkt szpulki linią oporu. Szpulki są też ważną częścią składową formacji świecowych oraz pojedynczych świec o długich cieniach.