Świece japońskie – młot

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Świece japońskie – młot

Młot jest świecą o niewielkim korpusie i długim dolnym cieniu pojawiającą się w trendzie spadkowym. 

młot

Rys. Młot.

młot 2

Rys. Młot w silnym trendzie spadkowym.

Utworzony na mocno wyprzedanym rynku po głębokich spadkach, zapowiada zwrot w górę, Im dłuższy cień, tym większa siła kupujących po wcześniejszych silnych spadkach. Przy podejmowaniu decyzji kupna, należy jednak pamiętać, że część inwestorów może wykorzystać wzrosty do zamknięcia swoich pozycji, lub grę na „krótką” w oparciu o linię oporu. Może to doprowadzić do ponownego spadku cen, dlatego „stop los”należy umieszczać poniżej końca cienia.

Z trochę inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy formacja ta powstaje na linii wsparcia.

młot na lini wsparcia

Rys. Młot w okolicy linii wsparcia.

Inwestorzy dysponujący dużym kapitałem w celu zbadania siły linii wsparcia składają często w jej pobliżu duże zlecenia sprzedaży (jak widzimy na rysunku nastąpił znaczny wzrost wolumenu). Uruchamia to lawinę realizacji „stop losów”, która powoduje gwałtowne spadki i przebicie linii wsparcia. Jeżeli następuje powrót powyżej linii wsparcia, świadczy to o determinacji „byków” i jest solidnym sygnałem do kupna.

młot i wstęga

Rys. Młot po wybiciu się z wstęgi Bellingera. 

Natomiast młot, który pojawia się po wybiciu się ceny w dół, poza wąską wstęgę Bellingera jest bardzo często momentem rozpoczęcia się trendu spadkowego, pomimo powrotu cen do wstęgi . Jest to dla inwestora bardzo trudny okres do podjęcia decyzji. Należy obserwować wskaźniki na węższym zakresie czasowym.