Świece japońskie – doji

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Świece japońskie – doji

Doji to świeca, której kurs otwarcia jest równy kursowi zamknięcia.

doji

Rys. Doji.

Jej wymowa zależy od miejsca, w której się pojawia. Nie można jej traktować jako jednoznacznego sygnału kupna czy sprzedaży.

doji 1

Rys. Doji na początku trendu spadkowego.

doji 2

Rys. Doji na początku trendu wzrostowego.

Jeśli doji pojawia się na początku trendu i rynek dalej ten trend kontynuuje to świadczy wyłącznie o jego sile. Japończycy traktują ten stan jako „odświeżenie rynku”. Po silnym wybiciu się cen z wąskiego trendu horyzontalnego, pojawiły się „doji”, po których nastąpiło krótkotrwałe uspokojenie rynku a następnie ceny kontynuowały silne wzrosty.

Natomiast pojawienie się po doji, czarnej świecy w trendzie wzrostowym lub białej świecy w trendzie spadkowym oznacza w większości przypadków jego zakończenie.

doji 3

Rys. Doji w silnym trendzie wzrostowym i występująca po niej czarna świeca.

doji 4

Rys. Doji w silnym trendzie spadkowym i występująca po niej biała świeca.

Przy pojawieniu się świecy doji, inwestor powinien więc szczególną uwagę zwracać na jej położenie w ramach trendu. Jeśli doji pojawia się w silnym trendzie wzrostowym na mocno wykupionym rynku, jest duże prawdopodobieństwo, że rynek się załamie. Świecę, w której cena otwarcia i cena zamknięcia są sobie równe, bez dolnego cienia, która ukazuje się w trendzie wzrostowym Japończycy nazywają „nagrobkiem”. Ten sam wymiar ma doji pojawiająca się na mocno wyprzedanym rynku w trendzie spadkowym. Z pomocą w podjęciu decyzji inwestycyjnej w takim przypadku powinny nam przyjść wskaźniki techniczne i oscylatory (Rys.powyżej, doji i MACD).